
КАЛМАРИ
Dosidicus gigas; Nototodarus sloanii; Doryteuthis gahi/Loligo gahi; Todarodes pacificus
- FAO 87, ПеруВъдици (Mechanized lines and pole-and-lines (Jigs)
- FAO 61, Северозападен Тих океан, ЯпонияВъдици, мрежи, управлявани с лодка (Boat-operated lift nets)
- FAO 81, Югозападен Тих океанДънни мрежи, тралове (Midwater otter trawls)
- FAO 87, Югоизточен Тих океанДънни тралове (Demersal otter trawls), тройни мрежи
- FAO 61, Северозападен Тих океанВъдици, тралове (Mechanized lines and pole-and-lines (Jigs), Midwater otter trawls)
- FAO 41, Фолклендски островиВъдици
- FAO 41, Фолклендски островиДънни тралове
- FAO 87, Югоизточен Тих океанКапани, мрежи гъргър
- FAO 61, Северозападен Тих океан, КитайПолу-пелагични тралове, мрежи, управлявани с лодка
Най-добре търсете Гигантски калмар, като гледате етикета.
Неговите популации са в най-добро състояние!
Защо тази препоръка?
Четирите вида калмари, които са включени в тази препоръка са Гигантски калмар (Хумболтов), Новозеландски калмар, Патагонски калмар и Тихоокеански калмар.
Тихоокеанският калмар е един от най-експлоатираните видове калмар в света. Поради краткия му живот и огромните разлики в популациите, състоянието и бройката му са неизвестни и изключително трудно предвидими. Последните данни от Япония, показват добро състояние на популациите, но някои риболовни методи имат високи нива на съпътстващ улов и влияят на естествената среда. Популациите на Патагонския калмар не са жертва на прекомерен риболов, но ловът с дънни мрежи има значителни негативни последици върху естествената среда. Няма достатъчно данни за числеността на новозеландския калмар. Популацията на Гигантския калмар е в сравнително добро състояние, като негативните последици от ловуването му с въдици са относително малки. Затова препоръчваме този вид калмар.
Къде се срещат?
Гигантският калмар се среща в източния Тих океан, неговият размер може да достигне до 4m, той обитава заливите на средна дълбочина от 0 до 1200m. Новозеландският калмар обитава югоизточния Тих океан. Тихоокеанският калмар се среща в Тихия океан – около Япония, по цялото крайбрежие на Китай до Русия, стигайки до Беринговия пролив и на изток към южния бряг на Аляска и Канада. Размерите на различните видове калмари варират от 25-50см и 0.5кг. при Тихоокеанския и Патагонския до цели 4м. при Гигантския.